SSA2-1000
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SSA2-1000
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Unidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : Module
Accuracy : ±0.2%
Sensor Type : Hall Effect, Closed Loop
Current - Supply (Max) : 40mA (Typ)
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 1000A
Response Time : 1.6µs
Package : Bulk
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Series : SSA2
Sensitivity : -
Linearity : ±0.1%
Supplier Device Package : -
Mfr : Riedon
Frequency : 300kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 5.5V
Description : SMART CURRENT SENSE SHUNT 1000 A
Model Number : SSA2-1000
Contact Now
Current Sensor 1000A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Unidirectional Module